دستگاه قند خون چیست و چه کارایی دارد؟

دستگاه قند خون چیست و چه کارایی دارد؟

دستگاه قند خون چیست و چه کارایی دارد؟

در حال حاضر و در دنیای امروز هر چقدر سن افراد زیادتر می شود و نیز به علت نحوه ی تغذیه که سرشار از مواد قندی، چربی های مضر و غیره هستند مشکلات سلامتی مانند فشار خون و قند خون در اشخاص مختلف بیشتر شده است. به همین علت است که لازم است در هر خانه ای وسیله ای پزشکی وجود داشته باشد که این دو پارامتر مهم را اندازه گیری کند. علاوه بر این اگر در منزل شما فردی حضور داشته باشد که به دیابت دچار باشد قطعا حضور دستگاه قند خونجزء الزامات است چون که باید در فاصله های معین میزان قند خون چک شود به این علت که در غیر این صورت بالا رفتن میزان قند خون در فرد می تواند به بروز مشکلات جبران ناپذیری شود. از مهم ترین مزیت هایی که دارا بودن قند خون نرمال می تواند داشته باشد پیشگیری و عدم ابتلا به مریضی های قلبی و عروقی، بیماری های مغزی، مشکلات در رابطه با بینایی و چشم ها، کلیه، دستگاه عصبی است. در ادامه ی این مطلب به بررسی ویژگی های دستگاه قند خونپرداخته و تعدادی از نکته های با اهمیت که در هنگام خرید این وسیله باید به آنها توجه کنید را ذکر خواهیم کرد. سپس در مورد محصولات رژیمی دیابتی و محصولات کامورنیز مختصری توضیحات می دهیم.

توضیحاتی در مورد دستگاه قند خون

دستگاه قند خون که با نام گلوکومتر هم شناخته می شود یکی از تجهیزات پزشکی است که از آن برای اندازه گرفتن میزان غلظت گلوکز خون بهره گرفته می شود. حضور این دستگاه در خانه هایی که بیمار مبتلا به دیابت یا هیپوگلیسمی دارند از ضروریات است. این وسیله شامل یک دستگاه دیجیتالی که وظیفه ی اندازه گیری قند خون را برعهده دارد، تعدادی سوزن یکبار مصرف و نیز نوارهای ویژه ی کاغذی است.

چگونگی اندازه گیری قند خون به کمک دستگاه

دستگاه قند خون دارای یک سوزن به نام سوزن لنست است که در بخش جلویی دستگاه قرار گرفته است. با کمک این سوزن قسمتی از پوست سوراخ شده و یک قطره ی خون از برای مثال انگشت شخص خارج می شود. دقت کنید پیش از اینکه این کار را انجام دهید ابتدا دست های خود را با آب و صابون بشویید و بعد به خوبی خشک کنید. سپس این قطره ی خون را روی یک قطعه ی نواری شکل که از وسیله های جانبی این دستگاه است قرار می دهند و با کمک تکنولوژی که این دستگاه از آن بهره می برد میزان قند خون فرد محاسبه می شود. در هنگام خون گرفتن از نوک انگشت برای اینکه میزان درد حاصل از آن را کاهش دهید بهتر است که در عوض مرکز نوک انگشت از کمی گوشه تر عملیات گرفتن خون را انجام دهید. یکی دیگر از نکته های مهم در این رابطه این است که در هر بار استفاده انگشت خود را تغییر دهید. این امر کمک می کند تا از بی حس شدن یک انگشت، زخم و نیز سوزش آن پیشگیری شود. علاوه بر این برای بیرون آمدن خون از انگشت به هیچ عنوان آن را فشار ندهید زیرا ممکن است باعث رقیق شدن خون و اختلال در نتیجه ی آزمایش شود.

نکته های مهم در هنگام خرید گلوکومتر

برای خرید یک دستگاه قند خون لازم است که به تعدادی مشخصه های گوناگون توجه کنید که در ادامه به شرح آنها می پردازیم:

  •     ابعاد دستگاه: دستگاه قند خون در سایزهای متفاوتی به بازار عرضه می شود که رایج ترین انواع آن ابعادی به اندازه ی کف دست دارند. این دستگاه عموما به وسیله ی باتری کار می کنند.
  •     نوار آزمایش: خونی که به کمک سوزن دستگاه از نوک انگشت شخص بیرون می آید باید روی این نوار قرار بگیرد. روی سطح این نوار مواد شیمیایی مخصوصی وجود دارد که با گلوکز موجود در خون واکنش داده و به تعیین میزان قند خون کمک می کند. این نوارها برای تنها یک بار استفاده هستند و تحت هیچ شرایطی نباید آنها را دوباره مورد استفاده قرار داد.
  •     مقدار خونی که نیاز است: برای هر دستگاه مقدار خون مورد نیاز برای تشخیص قند خون متفاوت است. این اندازه می تواند بین 3 تا 10 میلی لیتر تغییر کند. دستگاه قند خون جدیدتر به مقدار خون کمتری نیاز دارند لذا بهتر از نمونه های قدیمی هستند.
  •     زمان جواب دهی دستگاه: این زمان برای دستگاه های متفاوت بین 5 ثانیه تا 1 دقیقه متغیر است.
  •     واحدی که مقدار قند خون بر حسب آن بیان می شود: عموما برای میزان قند خون دو واحد وجود دارد: میلی گرم بر دسی لیتر و میلی مول بر لیتر. برای اطلاع از اینکه دستگاه شما از کدام واحد استفاده می کند کافی است تا روی نمایشگر دیجیتالی آن را چک کنید.
  •     قیمت
  •     اصالت دستگاه و داشتن هولوگرام وزارت بهداشت

محصولات رژیمی دیابتی چیست؟

 همانطور که میدانید افرادی که از بیماری دیابت رنج می برند در مصرف برخی مواد غذایی مانند شکر، قندهای ساده، کربوهیدرات ها و غیره باید احتیاط به خرج داده و حتی گاها مصرف برخی از این مواد را به حداقل برسانند و یا حتی قطع کنند. خوب است بدانید مصرف کربوهیدرات ها هم در بالا رفتن قند خون نقش مهمی دارند و سبب افزایش آن می شوند. در اینجا است که لزوم استفاده از محصولات دیابتی رژیمی برای این دسته از افراد مطرح می شود. این قسم از محصولات در مواد اولیه شان از محصولاتی بهره می گیرند که زمینه ی رژیمی داشته و سبب بالا رفتن قند خون نمی شوند. برای نمونه به جای شکر معمولی از قندهای الکلی مثل سوربیتول بهره گرفته می شود. در برخی دیگر از محصولات دیابتی رژیمی نیز از شیرین کننده های غیر طبیعی و ساختنی مانند آسپارتام در فرمول سازنده ی خود استفاده می کنند.

یکی از محصولات بسیار موفق در این زمینه محصولات کامور هستند که رنج گسترده ای از محصولات دیابتی رژیمی را به بازار عرضه می کنند. از جمله ی محصولات کامور می توان به قند حبه ای رژیمی، شکر رژیمی و بدون قند، بیسکویت یولاف بدون شکر و رژیمی با آرد جو دوسر و غیره را نام برد.

نظرات بازدیدکنندگان