بخور سرد چیست و چه فایده هایی دارد؟

بخور سرد چیست و چه فایده هایی دارد؟

بخور سرد چیست و چه فایده هایی دارد؟

هنگامی که به فصل های سرد سال وارد میشویم هوای درون خانه ها خیلی خشک می شوند. علاوه بر این روشن کردن و بهره گیری از سیستم های گرم کردن منزل هم سبب می شود این خشکی هوا تشدید شود. در این مواقع است که لزوم بهره گیری از یک وسیله ی رطوبت ساز مشخص می شود و سبب بالا بردن رطوبت محیط شده و از خشکی هوا می کاهد. بخور سردعموما برای کم کردن تاثیراتی که از خشک بودن هوا ناشی می شوند استفاده می شود. در جدیدترین نمونه های دستگاه های بخور سرد قطره های آب به ذره های خیلی خیلی کوچکی مبدل شده و به هوای اتاق وارد می شوند و در فواصل زیاد منتشر می شوند.

رطوبت بالا کمک می کند تا افرادی که دارای بیماری هایی نظیر خشک بودن پوست، گرفتگی بینی، ملتهب بودن گلو، خشک شدن لب ها و غیره هستند بتوانند زودتر بهبود پیدا کنند یا بیماری آنها تشدید نشود. حتی در کودکانی که از سرفه های خشک رنج می برند و یا بینی و بطور کلی مجاری تنفسی وی گرفته است یکی از پر تعداد ترین پیشنهاد ها قطعا تهیه ی یک دستگاه بخور سرداست. هرچند در اینجا هم مانند همیشه متعادل بودن نقش مهمی داشته و افراط در آن سبب بروز مشکلاتی خواهد شد.

در ادامه به بررسی انواع دستگاه های بخور سرد پرداخته و فایده های آن  را بر می شماریم. همچنین در انتها نکته هایی را که باید در خرید دستگاه بخور سرد مود توجه قرار دهید را ذکر خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

انواع دستگاه های بخور سرد

دستگاه های بخور سرددر دو دسته ی تبخیری و اولتراسونیک تقسیم بندی می شوند که دستگاه های بخور اولتراسونیک از نوع جدیدترین دستگاه هایی هستند که در بالاتر گفته شد. این دستگاه ها از لرزش اولتراسونیک برای تولید ذرات بخار آب بهره می گیرند. این نوع از دستگاه ها بخار را با فشار بیشتری به محیط وارد می کنند یا اصطلاحا می پاشند و علاوه بر این در مقایسه با سایر مدل ها با مصرف میزان کمتری آب رطوبت مورد نیاز را به وجود می آورند. همچنین بخار آب سرد تولیدی به وسیله ی دستگاه اولتراسونیک بهتر وارد سیستم تنفسی می شود و علاوه بر این، دستگاه اولتراسونیک از نظر عدم به وجود آوردن باکتری، میکروب و قارچ در محیط در مقایسه با سایر دستگاه های بخور سرد بهتر عمل می کند.

در دستگاه های بخور سردتبخیری برای اینکه آب به مجرای تبخیر وارد شود از یک فتیله ی داخلی بهره گرفته می شود که هوا به درون فتیله ی آن دمیده می شود. همین امر سبب به وجود آمدن بخار سرد می شود که در محیط اطراف پراکنده می شود.

فواید دستگاه بخور سرد

معمولا دستگاه های بخور سردبرای فضاهای بزرگ به خوبی عمل می کنند. این دستگاه ها قادر هستند تا همه جای محیط مورد نظر را به خوبی رطوبت رسانی کنند و ذرات بخار آب را در کلیه ی نقاط منزل منتشر کنند. همچنین به علت اینکه آب درون محفظه ی بخور سرد نیازی به حرارت دیدن و گرم شدن ندارد از نظر مصرف برق بسیار بهینه تر از دستگاه های بخور گرم عمل می کند.

یکی دیگر از نقطه های قوت این دستگاه امنیت آن است. در خانه هایی که کودکان خردسال حضور دارند دستگاه بخور آب گرم بسیار خطرناک بوده و ریسک سوختگی و آسیب دیدگی آن بالا است. اما دستگاه های سرد از این نظر بسیار ایمن هستند.

یکی از مهم ترین نکته های برای دستگاه بخور سردباید به آن توجه کنید این است که باید همیشه این دستگاه را تمیز نگه دارید به این دلیل که ممکن است باعث به وجود آمدن قارچ، باکتری، کپک و غیره شود. از مهم ترین روش های پیشگیری از این کار می توان به تخلیه ی آب دستگاه و سپس خشک کردن کامل آن در مواقعی که کارتان با دستگاه تمام شده است اشاره کرد.

یکی از مهم ترین فایده هایی که این دستگاه دارد این است که وقتی فضا مرطوب باشد ویروس ها و باکتری ها قادر به جابجا شدن نیستند. به این دقت کنید که از بین نمی روند بلکه فقط توانایی جابجا شدن ندارند. به همین علت است که در فصول سرد برای جلوگیری از منتقل شدن بیماری ها خصوصا سرماخوردگی استفاده از بخار آب سرد را توصیه می کنند.

علاوه بر این بخور سردبه حفظ رطوبت پوست صورت نیز کمک شایانی کرده و در نتیجه ی آن از چروک شدن پوست صورت جلوگیری می کند. چرا که یکی از مهم ترین عوامل پیری پوست از دست رفتن رطوبت موجود در آن است.

نکته هایی در باب خرید دستگاه بخور سرد

اگر قصد دارید یک دستگاه بخور سردتهیه کنید بهتر است برای انتخاب دستگاه موردنظرتان به نکته هایی که در ادامه گفته می شوند توجه کنید:

  •    میزان حجم آبی که دستگاه نیاز دارد: حجم محفظه ی آب دستگاه باید چیزی حدود یک دوم الی سه چهارم لیتر باشد. این حجم از این نظر ایده آل است که آب بیشتر از این مقدار که باشد مدت زمان بیشتری در داخل محفظه باقی می ماند و سبب تولید باکتری و قارچ . غیره می کند.
  •    بهره گیری از آخرین فناوری تولید: همانطور که بالاتر نیز گفته شد در دستگاه های اولتراسونیک از آخرین فناوری های روز بهره گرفته می شود. مزیت این دستگاه ها این است که علاوه بر اینکه بخار آب به خوبی در محیط پراکنده می شود، جذب آنها به وسیله ی پوست و سیستم تنفسی نیز راحت تر شده و همچنین در مصرف برق هم صرفه جویی خواهد شد.
  •    چگونگی طراحی: همیشه در خرید هر وسیله ای یکی از فاکتورهای مهم شکل ظاهری جذاب و دلنشین و متناسب با فضای محیط است.
  •    قیمت مناسب: درست است که قیمت یکی از فاکتورهای مهم در خرید است اما همیشه سعی کنید برای محصولاتی که با سلامتی شما مرتبط هستند هزینه ی معقول در نظر بگیرید. استفاده از محصولاتی با قیمت پایین، بدون گارانتی معتبر و بی کیفیت علاوه بر اینکه پول شما را به هدر می دهد سبب بروز مشکلات سلامتی نیز خواهد شد.

نظرات بازدیدکنندگان