آشنایی بیشتر با ای یو دی

آشنایی بیشتر با ای یو دی

کنترل نسل ها همیشه یک مسئله مهم در هر جامعه ای است از طرفی بیشتر افراد برای برقراری ارتباط جنسی امن نیازمند یک روش اصولی و دقیق برای پیشگیری از بارداری هستند. گاهی افراد از روش طبیعی برای پیشگیری از بارداری استفاده می کنند که به هیچ عنوان مطمئن نیست و احتمال بارداری در آن بسیار زیاد است.آی یو دی وسیله ایی به شکل حرف تی انگلیسی است که در رحم جاگذاری می شود. این وسیله یکی از وسیله ها و راه های است که به کمک آن می توان از بارداری هنگام رابطه جنسی پیشگیری کرد.  این دستگاه پیشگیری از بارداری  برای قرار گرفتن درون رحم طراحی شده و برای جایگذاری صحیح و اصولی درون رحم باید به  پزشک متخصص زنان مراجعه شود.

                                                                                            دستگاه پیشگیری از بارداری

آی یو دیها اگر فلزی باشند از جنس فلز مس ساخته شده اند که با کمک یون های مس از لقاح تخمک و اسپرم جلوگیری می کنند. نوعی دیگری از این دستگاه ها از فلز مس ساخته نشده اند و به این صورت است که هورمونی به نام پروژسترون ترشح می کند که این هورمون یک هورمون جنسی است که در چرخه قاعدگی و تخمک گذاری موثر است وقتی این هورمون بیشتر از حد باشد از روند عادی تخمک گذاری که در بدن زنان تقریبا هر 28 روز یک بار رخ می دهد جلوگیری می کند. دستگاه های مسی اما روی تخمک گذاری اثر نمی کند این نوع از آی یو دیها که در گذشته بیشتر رایج بودند یون های مس را در رحم آزاد می کنند. بارداری زمانی اتفاق می افتد که اسپرم های سالم با تخمک لقاح موفقی داشته باشند اگر اسپرم ها سالم نباشند لقاحی صورت نمی گیرد. آی یو دیهای مسی با آزاد کردن یون های دو بار مثبت مس توانایی لقاح اسپرم ها را از ان ها می گیرند و باعث مرگ این سلول ها می شود.

میزان تاثیر گذاری آی یو دی

اگر از آی یو دیها استفاده شود فقط  ۰٫۲ تا ۰٫۸ درصد احتمال بارداری وجود دارد که این میزان بسته به افراد مختلف متفاوت است.  این دستگاه پیشگیری از بارداری تقریبا جز موفق ترین وسیله های ضد بارداری هستند زیرا وسیله های ضد بارداری دیگر احتمال بارداری بیشتری دارند به عنوان مثال احتمال بارداری در قرص های ضد بارداری حدود ۹ درصد است همچنین در استفاده از کاندوم، احتمال بارداری و لقاح حدود ۱۸ درصد است. میزان ماندگاری این دستگاه های پیشگیری از بارداری متفاوت است این میزان از بین 3 تا 10 سال می تواند متغیر باشد.

نحوه‌ی جایگذاری آی یو دیدرون رحم

این کار حتما باید توسط پزشک متخصص زنان انجام شود برای انجام این کار مانند سایر فعالیت های پزشکی ابتدا لازم است آزمایشها و چکاپ های لازم صورت بگیرد تا پزشک اشراف کامل بر روی وضعیت بیمار خود داشته باشد.  یکی از مهم ترین آزمایش ها که از افراد متقاضی جایگذاری آی یو دی گرفته می شود تست های بارداری است قبل از قرار دادن دستگاه پزشک شما باید اطمینان داشته باشد که شما باردار نیستید زیرا اگر باردار باشید جایگذاری  دستگاه درون رحم شما می تواند باعث آسیب جدی به جنین شود و در این صورت شما سقط جنین می کنید.

بعد از انجام آزمایش های لازم پزشک متخصص زنان از  دستگاهی به نام  اسپکولوم استفاده می کند تا به وسیله ای دهانه‌ی و ورودی رحم باز نگه داشته شود. از این دستگاه برای مواقع دیگر نیز استفاده می شود به عنوان مثال اگر پزشک متخصص بخواهد برای تست عفونت از رحم شما نمونه برداری کند لازم است دهانه رحم شما باز باشد برای همین از این دستگاه استفاده می کند. انجام این کار ممکن است با درد همراه باشد برای همین تعدادی  از پزشک های متخصص زنان هنگام انجام جایگذاری آی یو دی از دارو های  بی‌ حس کننده موضعی برای بیمار استفاده می کنند. سپس پزشک متخصص بخش های که به شکل دسته آی یو دیهستند و قابلیت جمع شدن را دارند، جمع می کنند تا دستگاه به شکل یک میله باریک در بیاید. بعد از انجام این کار پزشک متخصص زنان با دقت بدون این که به واژن و رحم شما آسیبی وارد شود این دستگاه ضد بارداری را وارد رحم می کند. وقتی این دستگاه وارد رحم شود دسته های آن که جمع شده بودند باز می شود. این کار با سرعت انجام می گیرد و شما کمتر از یک ربع برای جایگذاری دستگاه وقت صرف نمی کنید.

میزان درد جایگذاری آی یو دی

به هر حال آی یو دی وسیله ایی خارجی است که در بدن شما کار گذاشته می شود پس نباید انتظار داشته باشید جایگذاری دستگاه کاملا بدون هیچ نوع درد باشد. آن چه که در افراد مختلف متفاوت است  میزان و  شدت درد است. بعضی افراد هنگام انجام این کار درد کمی را احساس می کنند. اما بعضی از این افراد درد بسیار زیادی را احساس خواهند کرد. انجام این کار می تواند با اسپاسم و گرفتگی عضله رحم همراه باشد. این گرفتگی رحم با گذر زمان کم می شود و درد ها خفیف تر خواهند شد.

 تاثیر آی دی یو دی بر قاعدگی

میزان تاثیر گذاری آی یو دی بر قاعدگی برای افراد مختلف متفاوت است  در این دستگاه هورمونی است و هورمون پروژسترون ترشح می کنند میزان خونریزی دیواره رحم قدری کاهش میابد حتی در بعضی افراد که به طور طبیعی میزان خونریزی کمی دارند استفاده از این وسیله ممکن است باعث شود یه طور کامل خونریزی این افراد را متوقف کند. اما استفاده از دستگاه مسی ممکن است سبب شود تا میزان خونریزی در دوران قاعدگی افزایش پیدا کند.

احتمال بارداری

اگر قصد باردار شدن پیدا کردید لازم است به پزشک متخصص انجام دهید تا این وسیله ضد بارداری را از درون رحم شما خارج کند. بعد از خروج نوع مسی این دستگاه ها بارداری به سرعت امکان پذیر است. اما در نوع هورمونی آن باید زمان بگذرد. پس اگر قصد دارید بعد از یک برداشتن دستگاه پیشگیری از بارداری سریعا باردار شوید پیشنهاد ما این است که از دستگاه های مسی استفاده کنید تا هورمون های شما تغییر نکند.

نظرات بازدیدکنندگان