آشنایی با محصولات ارتوپدی

آشنایی با محصولات ارتوپدی

آشنایی با محصولات ارتوپدی

درمان‌های مختلفی توسط متخصصین ارتوپدی انجام می‌شود که شایع‌ترین آنها عبارت اند از: جااندازی شکستگی ها به صورت بسته با کمک عمل جراحی، اعمال جراحی تعویض مفصل، آرتروسکوپی مفاصل، استئوتومی استخوان‌ها و تصحیح تغییر شکل آنها، پیوند استخوان، ترمیم عصب، ترمیم یا جابجا کردن تاندونها.  استفاده از محصولات ارتوپدی برای درمان بیماری های ارتوپدی واجب است.  برای هر نوع بیماری حرکتی متفاوتی، محصولات ارتوپدی مختلفی وجود دارد.

                                             

ارتوپد چیست

ارتوپد بخشی از علم پزشکی به حساب می آید و شاخه از جراحی است و به سیستم حرکتی مربوط می شود. استخوان ها، مفاصل، عضلات و  بافت های دیگری که در اندام های حرکتی هستند هر کدام جزئی از اندام حرکتی به حساب می آیند. دکتران و متخصصان که در این زمینه مهارت و آشنایی دارند سعی می کنند تا با روش های مختلف بیمارانی که مشکلات ارتوپدی دارند را درمان کنند. درمان بیماری های ارتوپدی با انجام جراحی و یا بدون انجام جراحی صورت می گیرد. پاره شدن تاندون ها، پاره شدن رباط ها، شکستن استخوان ها، رگ به رگ شدن، در رفتن و کشیدگی انواع مختلف مشکلات ارتوپدی به حساب می آید. علم پزشکی شاخه های زیادی دارد که ارتوپد یکی از شاخه های آن است. بسیاری از دکتر هایی که در زمینه ارتوپد تخصص دارند فعالیت های پزشکی خود را در یکی از شاخه های علم ارتوپد ادامه می دهند. آن ها این کار را به این منظور انجام می دهند که بتوانند در یک زمینه خاص مهارت زیادی به دست بیاورند و موفق تر باشند. شاخه هایی که علم ارتوپد شامل آنها می شوند عبارت اند از:

جراحی دست، جراحی شانه و آرنج، جراحی ستون مهره، جراحی لگن و مفصل ران، جراحی زانو، جراحی پا، جراحی ارتوپدی کودکان، جراحی تومورهای سیستم اسکلتی، جراحی تروما و آسیب‌های اسکلتی، جراحی آسیب‌های ورزشی

محصولات ارتوپدی

محصولات ارتوپدی روی روند درمان تاثیر زیادی دارند به همین دلیل انتخاب درست برای خرید آن ها اهمیت به سزایی برای درمان دارد. برای آشنایی با علم ارتوپد باید با محصولات ارتوپدی به طور کامل آشنا شد. همان طور که گفته شد محصولات ارتوپدی انواع متفاوتی دارند و آن ها عبارت اند از: کمربند طبی، زانوبند طبی، مچ بند، قوزبند، آتل دست و پا، ویلچر، تنس فیزیوتراپی، تخت پزشکی، تخت یک شکنه،  تخت دو شکنه.

کمربند طبی

ستون فقرات دارای 3 بخش اصلی است که شامل کمر، قفسه سینه و سر می شود. هم چنین ستون فقرات دارای 2 انحنا هم هست انحنای کافوز در ناحیه سینه ای و انحنای لوردوز در ناحیه کمری. اصلی ترین کار ستون فقرات صاف نگه داشتن کمر است، کمر به دلیل این که بدن بر آن فشار وارد می کند آسیب پذیر است از اینرو اگر به آن آسیبی وارد شد باید از کمربند طبی استفاده کرد. مواردی که ما از کمربند طبی استفاده می کنیم در زیر آمده است.

 •    درمان درد های کمر که از نشستن ها و یا ایستادن های مداوم ناشی می شوند.
 •    برای محافظت از دیسک کمر هنگام انجام فعالیت های سنگین از کمربند طبی استفاده می شود.

زانو بند طبی

بزرگترین مفصل موجود در بدن زانو ها هستند. زانو ها کار بسیار سنگینی انجام می دهند چرا که تمامی وزن بدن در هنگام فعالیت های مختلفی مانند دویدن و ایستادن و راه رفتن روی آن فشار وارد می کند و همین مسئله باعث می شود تا زانو ها عضو آسیب پذیری در بدن به حساب بیایند. مشکلاتی که مربوط به زانو می شود و بین مردم بسیار رایج است عبارت اند از: ضرب دیدگی، آرتروز، روماتیسم، پارگی مینیسک. انسان ها برای درمان درد زانو از زانوبند طبی استفاده می کنند.

                                                                                     

مچ بند

هنگامی که کسی از دست هایش زیاد استفاده کند و طی انجام فعالیت به مچ هایش آسیب زیادی وارد کند این عضو از بدن او دچار مشکل می شود و باید از مچ بند طبی استفاده کند. در موارد زیر می توان برای درمان از مچ بند طبی کمک گرفت.

 •    درمان دررفتگی های خفیف
 •    درمان کشیدگی مکرر مچ دست
 •    محافظت از مچ دست پس از آسیب دیدگی ها و یا عمل جراحی

 

قوز بند

اگر شخصی به طور صحیح ننشیند، راه نرود و نایستد به ستون فقرات او فشار می آید به عبارت دیگر اگر شخصی در هنگام انجام فعالیت های روزانه پشت خود را خم کند دچار قوز می شود. قوزبندها ستون فقرات و عضلات شانه ها را با یک دیگر تراز می کند و باعث می شود که هنگام حرکت و کار های دیگر  فشاری به عضلات و ستون فقرات وارد نشود و بدن در وضعیت مناسبی قرار بگیرد.

آتل دست و پا

آتل دست و پایکی دیگر از محصولات ارتوپدی است و نام دیگر آن اسپلینت است. از آتل ها در موارد زیر استفاده می شود.

 •    جلوگیری از حرکت کردن استخوان ها و یا مفاصل بعد از عمل
 •    درمان کردن استخوان ها به هنگام شکستگی و یا در رفتگی
 •    ثابت نگه داشتن استخوان ها هنگام شکستگی

 

ویلچر

ویلچرنوعی صندلی چرخدار است که افرادی که توانایی حرکت را ندارند از آنها استفاده می کنند. ویلچرها در محیط های مختلف قابل استفاده هستند. ویلچرهای جدید به گونه ای ساخته شده اند که افراد می توانند به تنهایی با استفاده از آن ها حرکت کنند.

تنس  فیزیوتراپی

عملکرد این گونه از محصولات ارتوپدی بسیار جالب است. این وسیله مانع ارسال شدن پیام درد به نخاع می شود و همین عملکرد آن باعث می شود تا درد کمتری برای بیمار حس شود.

تخت پزشکی

این نوع از تخت ها باید ویژگی های منحصر به فردی داشته باشند تا بتوانند به روند درمان بیمار کمک کنند یعنی این تخت ها باید قابلیت های زیر را دارا باشند.

 •    محافظ هایی در اطراف آن ها
 •    قابلیت تبدیل به حالت صندلی
 •    توانایی بلند کردن پاها
 •    قابلیت چرخش

 

تخت یک شکن

این مدل از تخت ها که نوعی از محصولات ارتوپدی به حساب می آیند تنها می توانند وضعیت اندام فوقانی را تغییر دهند. تخت یک شکن دارای تعدادی میله های چرخشی است که آن ها می توانند وضعیت تخت را تغییر بدهند.

تخت دو شکن

گاهی بعضی از بیماران باید ادامه روند درمان شان را در منزل بگذرانند و برای این کار به یک تخت مناسب احتیاج دارد که تخت دو شکن برای آنها مفید است. این تخت ها دارای 4 چرخ هستند و به کمک آن ها می توان زاویه زیر سر و همچنین زاویه زیر پا ها را تنظیم کرد.

نظرات بازدیدکنندگان