آشنایی با تشک مواج

آشنایی با تشک مواج

آشنایی با تشک مواج

واژه تشک در زبان عربی ریشه دارد اما در زبان فارسی نیز از این کلمه استفاده می شود. تشک ها بسیار نرم هستند و از موادی همچون پنبه و مو و اسفنج و فوم یا پشم ساخته شده اند. انسان ها برای این که خواب آسوده ای داشته باشند از تشک استفاده می کنند. از تشک ها هم می توان روی زمین و هم روی تخت استفاده کرد. تشک ها مدل های مختلفی دارد که رایج ترین آنها تشک طبی، تشک فنر دار و تشک مواج است. در گذشته معمولا تشک ها با موادی مانند موی اسب و یا پر ساخته می شد اما امروزه تشک ها مدرن شده اند و با موادی مانند  ویسکوالاستیک و لاتکس و یا سایر فرم های پلی اورتان ساخته می شوند که این مواد قابلیت انعطاف پذیری بالا تری را دارا می باشند.

رایج ترین تشک ها

  1.      تشک  های طبی: در داخل تشک های طبی تماماً از اسفنج استفاده می شود   این مدل از تشک ها معمولا برای افرادی که مسن هستند و همچنین افرادی که از بیماری های ارتوپدی رنج می برند مورد استفاده قرار می گیرند. به بعضی از تشک های طبی تشک های ارتوپدی گفته می شود. درصد سختی تشک های ارتوپدی 100 درصد است و فرو رفتگی آنان نباید بیشتر از نیم سانتی متر باشد.

        2.تشک های فنری: تشک های فنری به دو صورت ساخته می شوند:  1.تشک های فنری منفصل 2. تشک های فنری متصل. این مدل تشک ها برای افراد مختلف و در سایت های متفاوت ساخته می شوند همچنین تشک های فنری کیفیت های متفاوتی هم دارند.

زخمبستر چیست؟

در زخم بستر  یک قسمتی از بدن دچار مشکل می شود و پوست و بافت های بدن آسیب می بیند. به وجود آمدن زخم بستر  علت های مختلفی می تواند داشته باشد که یکی از علت های عمده آن نشستن و یا دراز کشیدن در طولانی مدت باشد. هنگامی که بر قسمت هایی از بدن فشار زیادی وارد شود خون به بافت های آن قسمت نمی رسد  در این مواقع حتما باید تغییر حالت صورت بگیرد اگر تغییر حالتی رخ ندهد، مقدار  خونی که در آن قسمت ذخیره شده کمتر می شود و در این زمان کم کم زخم شروع به تشکیل شدن می کند. زخم های بستر به 4 دسته تقسیم می شوند که در ادامه آن ها را معرفی می کنیم.

چه کسانی ممکن است که به زخم بستر مبتلا شوند؟

در درجه اول کسانی که زخم بستر مبتلا می شوند که در مدت زیادی دراز کشیده و یا نشسته باشند. بعضی از افراد تنها با استفاده از ویلچر قادر به حرکت هستند و مدت زیادی در روز روی ویلچر می نشینند این گونه  افراد هم در معرض ابتلا به زخم بستر  قرار دارند. جالب است که بدانید حتی افرادی که کاملا سالم هستند اما بنا به دلایلی مجبور هستند که ساعات زیادی را در تخت بمانند هم ممکن است به زخم بستر مبتلا شوند. بعضی از بیماری ها می توانند روند درمان این نوع بیماری را مختل کنند و یا شدت آن را تشدید کنند. هنگامی که فردی به دیابت و یا تنگ شدن رگ ها مبتلا شده باشد روند درمان زخم بستر برایش سخت تر می شود چون ممکن است این بیماری ها گردش خون را  ضعیف کنند. زخم بستر بیشتر روی قوزک پا ها و همینطور پاشنه پا ها ایجاد می شود. این نوع از زخم ها اغلب در جاهایی از بدن که چربی ندارد و  استخوانی است رخ می دهد. قسمت های دیگری از بدن که زیاد در معرض ابتلا این بیماری هستند عبارتند از پشت سر ، پایه ستون فقرات و یا استخوان دم،  تیغه های شانه و پشت و دو طرف زانو ها. اگر شخصی فکر می کند که در معرض ابتلا به زخم بستر قرار دارد باید اقداماتی برای رفع این مشکل انجام دهد که با آن ها آشنا خواهیم شد.

جلوگیری از زخم بستر

اقدامات لازم برای کنترل کردن زخم بستر

برای کنترل کردن زخم بستر باید از خوابیدن روی زخم جدا خودداری کرد. میتوانیم با استفاده از بالش ها و یا پد های فوم دار فشار وارده بر زخم ها را کاهش داد. در این مواقع می توان از تشک مواج استفاده کرد.تشک مواج را می توان روی  تخت خواب و یا روی ویلچر قرار داد

انواع تشک مواج

تشک مواج به نام تشک ضد زخم بستر هم شناخته می شود و در دسته تشک های طبی قرار می گیرند و در بیمارستان ها کاربرد فراوانی دارند. این مدل از تشک ها از یک پمپ هوا و همین طور پی وی سی ساخته شده اند. تشک مواج در اندازه ها ی مختلف و با کاربرد متفاوتی ساخته می شوند و هر کسی می تواند بسته به شرایطی که دارد تشک مورد نیازش را انتخاب کرده و خریداری کند. کار اصلی تشک مواج این است که به کمک دو کانال مجزا فشاری که وزن انسان به بستر وارد می کند را در نقاط مختلف تقسیم می کند به همین ترتیب فشار وزن انسان روی بخش های مختلف بدن او تقسیم می شود و زخم بستر ایجاد نمی شود. تشک مواج در 3 مدل تخم مرغی، سلولی و سنسوری ساخته می شود که در ادامه به توضیح هر کدام از این موارد می پردازیم.

  •         تشک مواج تخم مرغی: این مدل از تشک ها نسب به دیگر مدل های تشک مواج قیمت کمتری دارند و افرادی که درجه زخم بستر آن ها درجه 1 یا درجه 2 است می توانند از این نوع تشک ها استفاده کنند. شکل ظاهری این تشک ها مانند تخم مرغ است و تا 110 کیلو گرم  وزن را میتوانند تحمل کنند.

  •         تشک مواج سلولی: کسانی که زخم بستر آن ها از درجه 2 بیشتر است می توانند از این تشک برای درمان خود بهره ببرند. این مدل تشک ها می توانند تا 145 کیلو گرم وزن تحمل کنند.

  •         تشک مواج سنسوری: این مدل از تشک ها تا هر وزنی را می توانند تحمل کنند و افرادی که زخم بستر آن ها بسیار پیشرفت کرده است می توانند از این تشک ها برای درمان زخم بستر خود استفاده کنند. این مدل از تشک ها نسبت به دو تشک تخم مرغی و سلولی دارای قیمت بسیار بیشتری هستند.

نظرات بازدیدکنندگان